12.6 C
Kyiv

Іран оскаржує звинувачення у збитті рейсу PS752 в міжнародному суді

У ЦЕНТРІ ПОДІЙ

Іран подав позов проти України, Канади, Швеції та Великої Британії до Міжнародного кримінального суду, вимагаючи скасувати рішення Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) щодо причетності Ірану до умисного збиття літака Міжнародних авіаліній України (МАУ) у 2020 році. Іранська влада оскаржує звіт, який визнає Тегеран відповідальним за авіакатастрофу, що сталася 8 січня 2020 року, коли літак рейсу PS752 був збитий іранськими військовими.

У тексті позову, оприлюдненому на офіційному сайті Міжнародного кримінального суду, Іран стверджує, що ICAO не мала юрисдикції розглядати скаргу щодо збиття пасажирського літака, оскільки Україна, як позивач, не проводила прямих переговорів із Тегераном щодо інциденту. В Ірані зазначають, що інші держави, зокрема Великобританія, не надали достатніх доказів щодо присутності своїх громадян на борту літака, а сам позов є “неприязним і неприпустимим”. Згідно з твердженнями іранської влади, рейс PS752 був збитий військовими Ірану “ненавмисно” та “внаслідок людської помилки”. Вони пояснюють інцидент “неправильним визначенням та націлюванням” двох ракет без необхідного дозволу, що порушувало обов’язкові військові норми, й додатково зазначають, що підвищена бойова готовність була викликана очікуванням нападу з боку США. Авіакатастрофа сталася 8 січня 2020 року, коли літак Boeing-737, що належав Міжнародним авіалініям України, було збито іранськими військовими за 60 км від Тегерана. Всі 180 людей на борту, серед яких були члени екіпажу та пасажири, загинули.

Іран спершу заперечував свою причетність до інциденту, однак пізніше визнав, що літак був збитий військовими. Українські та міжнародні розслідування вказували на помилку військових Ірану, які, як виявилося, діяли в умовах підвищеної бойової готовності через загрози можливих нападів з боку США. Тоді, як канадські експерти вважають збиття рейсу PS752 результатом помилки командування ППО, де командир комплексу “Тор М-1” помилково відкрив вогонь, Україна і низка інших країн вважають цей інцидент умисним. Раніше Олексій Данілов, секретар РНБО України, заявив, що Іран навмисно збив літак, і саме тому Тегеран відмовляється надати Україні повний доступ до місця події для проведення розслідування. У квітні 2023 року стало відомо, що одного з причетних до збиття літака було засуджено до 13 років ув’язнення. Обвинувачення зазначає, що командир комплексу ППО здійснив пуск двох ракет без дозволу командування та всупереч відповідним інструкціям.

Цей позов, поданий Іраном до Міжнародного кримінального суду, є ще одним етапом у юридичній боротьбі між країнами, які були зачеплені катастрофою. Рішення по справі може мати далекосяжні наслідки для міжнародних відносин і подальшого розслідування цього трагедії.

ПРО ВАЖЛИВЕ