28.2 C
Kyiv

ЄС стримує частину фінансової допомоги Україні через проблеми з реформами

У ЦЕНТРІ ПОДІЙ

Європейський Союз оголосив про утримання 1,5 мільярда євро із запланованого траншу в 4,5 мільярда євро, виділення якого залежить від виконання стандартів належного врядування в Україні. Ці кошти не можуть бути використані на військові закупівлі, повідомляє The New York Times. Водночас рішення не є остаточним, і допомога може бути відновлена за умови досягнення необхідних реформ.

Стримування фінансової підтримки ЄС пов’язане з проблемами у боротьбі з корупцією та впровадженні антикорупційних реформ в Україні. Антикорупційна політика президента Володимира Зеленського спричинила перші протести з часу російського вторгнення 2022 року. Як зазначає видання, це рішення Європейського Союзу є попередженням для українського уряду, що раніше вважався надійним союзником. Наразі Зеленський не коментував офіційно скорочення допомоги. Водночас відмова від частини фінансування ставить під сумнів позиції українського президента серед західних партнерів, що фінансують боротьбу України з агресором.

Антикорупційні органи України — Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) — ведуть розслідування щодо топ-міністрів уряду Зеленського. Рішення президента щодо звільнення керівників цих органів викликало критику та звинувачення у кумівстві, що послабило підтримку з боку громадянського суспільства і західних донорів. Крім того, уряд досі не призначив керівника підрозділу з розслідування фінансових злочинів Бюро економічної безпеки, що є однією з умов для продовження фінансування від Міжнародного валютного фонду. Наразі вакансія залишається відкритою.

Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів Данило Гетманцев підтвердив, що ЄС виділить Україні 3,05 млрд євро в межах програми Ukraine Facility — це на 1,45 млрд євро менше, ніж планувалося. Зменшення фінансування пов’язане з невиконанням трьох із шістнадцяти ключових індикаторів до першого кварталу 2025 року, а також із затримкою подачі звіту про результати реформ. Наприкінці липня президент Зеленський подав до парламенту законопроєкт про посилення повноважень НАБУ і САП, що викликало активні обговорення у суспільстві та політичних колах. Підтримка цих органів була високо оцінена послами країн “Великої сімки”, які відзначили важливість відновлення їхньої незалежності.

Рішення Європейського Союзу показує, що навіть під час війни міжнародні партнери очікують від України послідовних реформ і боротьби з корупцією. Від цього залежить не лише подальша фінансова допомога, але й довіра до українського уряду на міжнародній арені.

ПРО ВАЖЛИВЕ